Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

W miniony weekend mieliśmy okazję uczestniczyć w Święcie Jabłka organizowanym przez Drawieński Park Narodowy. Było to wyjątkowe wydarzenie, które łączyło tradycję, ekologię oraz wiele atrakcji dla uczestników w każdym wieku.

Święto Jabłka w Drawieńskim Parku Narodowym 2024

Jednym z najciekawszych punktów programu były prelekcje przygotowane przez Panią Ewę Wnuk- Gławdel o zagrożeniach związanych z inwazyjnymi i obcymi gatunkami roślin i  prezentacja Pani Marii Maruszki Lebiody na temat pospolitych dzikich roślin jadalnych. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, które gatunki jak wpływają na ekosystem, a które możemy wykorzystywać w kuchni i nie tylko.

Mieliśmy przyjemność gościć Niemieckie Towarzystwo Pomologiczne (nauka o budowie, pochodzeniu i pokrewieństwie, funkcjonowaniu oraz właściwościach użytkowych odmian drzew i krzewów owocowych)- Pomologen- Verein e.V., które z wielką chęcią prezentowało i dzieliło się swoją wiedzą z uczestnikami imprezy.

W trakcie wydarzenia odbywały się również warsztaty survivalowe, podczas których uczestnicy mieli okazję nauczyć się podstawowych technik przetrwania w dziczy. Warsztaty kulinarne, z kolei, były okazją do przygotowania potraw z lokalnych składników, w tym oczywiście z jabłek, co było spójne z tematyką święta.

Dużą popularnością cieszyło się stoisko przygotowane przez lokalne sołectwa, które serwowały świeżo smażone racuchy z jabłkami. Aromat słodkich placków unosił się w powietrzu przyciągając wielu smakoszy słodkości. Za nieocenioną pomoc przy organizacji dziękujemy. Nie zabrakło też konkursów, które wzbudziły wiele emocji. Wśród nich znalazły się:

- konkurs na najładniejszy medalion, gdzie uczestnicy mogli wykazać się kreatywnością i zręcznością,
  
- konkurs na najlepsze ciasto jabłkowe, który przyciągnął amatorów domowych wypieków,

- konkurs drużynowy, a także zawody takie jak skok w dal, które wprowadziły elementy rywalizacji i zabawy.

 Dla osób poszukujących zajęć manualnych, organizatorzy przygotowali warsztaty, podczas których można było stworzyć własny magnes na lodówkę lub uszyć woreczki na zioła. Te zajęcia cieszyły się dużą popularnością, szczególnie wśród młodszych uczestników.

Podczas całego wydarzenia była także możliwość zakupu rękodzieł i lokalnych produktów od miejscowych przedsiębiorców. Na stoiskach można było znaleźć naturalne kosmetyki, biżuterię, przetwory z jabłek, miody oraz wiele innych ekologicznych wyrobów.

Całe Święto Jabłka było nie tylko okazją do wspólnej zabawy, ale również do pogłębienia wiedzy na temat przyrody i jej ochrony. Atmosfera była wyjątkowa i mamy nadzieję, że zostanie w pamięci uczestników na długo!


Zadanie współfinansowane ze środków:

o  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
o  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie

 
Podziękowania dla:

o   Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie
o   Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
o   TVP 3 Szczecin
o   Zespołowi Szkolno- przedszkolnemu w Drawnie
o   Biblioteki Publicznej w Drawnie
o   Pani Annie Sroczyńskiej- Sołtys Sołectwa Święciechowa
o   Pani Agnieszce Kołodziejskiej- Sołtys Sołectwa Niemieńsko
o   Panu Tomaszowi Buchajczykowi
o   Panu Damianowi Tarnowskiemu
o   OSP w Brzezinach

Tekst: Eleonora Porcari, Dział Udostępniania Parku i Edukacji, DPN
Zdjęcia: Marcin Bielatko, Sylwia Gontarz