Przejdź do menu głównego Przejdź do treści
Rozpoczęliśmy kolejny sezon badań nad populacją lęgową zimorodka Alcedo atthis w DPN.  Celem prac jest przede wszystkim: 
→ zinwentaryzowanie wszystkich czynnych stanowisk lęgowych zimorodka, na tej podstawie określenie liczby par lęgowych, zagęszczenia, fenologii lęgów, porównanie najnowszych wyników z danymi z minionych lat;  
→ zaobrączkowanie piskląt oraz osobników dorosłych za pomocą aluminiowej obrączki ornitologicznej, która zawiera wytłoczoną nazwę centrali ornitologicznej, nazwę serii i niepowtarzalny numer. Obrączka u zimorodków zakładana jest na lewą kość skokową;   
→ dokonanie pomiarów biometrycznych na osobnikach dorosłych.

 
Zgromadzone dane służą analizom wykonywanym na potrzeby poszerzenia wiedzy i ochrony tego gatunku.
Monitoringiem obejmujemy siedliska dogodne do odbycia lęgów przez zimorodki. Jedne z największych zagęszczeń zimorodków w parku odnotowywane są na rzece Drawie, w granicach parku.


W ramach realizacji tego zadania współpracujemy z placówką naukową zajmującą się badanami biologii ptaków w Polsce, tj. Stacją Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk, zwaną Centralą Obrączkowania Ptaków, a także z Panem Romanem Kucharskim, ornitologiem badającym zimorodki od ponad 30 lat.
 

Pamiętaj! Jeśli znajdziesz dzikiego ptaka z obrączką lub innym znacznikiem, skontaktuj się ze Stacją Ornitologiczną lub wypełnij elektroniczny formularz stwierdzenia, dostępny na stronie: http://www.stornit.gda.pl/, tym samym możesz wnieść w swój wkład do banku danych o ptakach.  


Tekst/fot. Joanna Sanocka – Bielatko Sekcja Monitoringu DPN,  Marcin Bielatko – Sekcja GIS