Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

W dniach 17-19 stycznia 2025 r. na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego przeprowadzony został zimowy monitoring nietoperzy.

Podczas tegorocznego monitoringu skontrolowano 26 obiektów: 10 bunkrów, 8 piwnic, 5 studni i 3 hydrofornie. W trakcie sprawdzania każdego obiektu, kontrolowane są wszelkie szczeliny, zakamarki, pęknięcia, dziury itp. w których mogłyby przebywać hibernujące nietoperze. Obiekty sprawdzane są przy pomocy latarek ręcznych lub czołówek. W trudno dostępnych miejscach wykorzystywane są małe lusterka. Czas przebywania osób kontrolujących obiekty ograniczony jest do niezbędnego minimum. 

Na podstawie porozumienia Drawieńskiego Parku Narodowego z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu w liczeniu nietoperzy wraz z pracownikiem Parku uczestniczyli studenci i absolwenci Sekcji Teriologicznej Koła Leśników z Poznania. 

Tegorocznej zimy stwierdzono 303 nietoperze! Wyniki prezentują się następująco:

- gacek brunatny Plecotus auritus 117 osobników

- nocek Natterera Myotis nattereri 91 osobników

- nocek rudy Myotis daubentonii 80 osobników

- nocek duży Myotis myotis 9 osobników

- mopek zachodni Barbastella barbastellus 1 osobnik

- mroczek późny Eptesicus serotinus  1 osobnik

- nietoperze nierozpoznane 4 osobniki
UWAGA!!! 

Jeżeli spotkasz hibernujące nietoperze w jakimkolwiek zacisznym miejscu np. w piwnicy czy w starym, opuszczonym budynku – nie dotykaj ich! Pozwól im przetrwać trudny okres zimy i spokojnie doczekać do wiosny. Bardzo dużo gatunków owadów, które dla człowieka uchodzą za owady szkodliwe i uciążliwe, stanowi podstawę pokarmu krajowych nietoperzy. To jeden z bardzo wielu powodów dla których warto wspierać i chronić te jakże ciekawe ssaki. Ponadto pamiętajmy, że nietoperze to zwierzęta podlegające ścisłej ochronie gatunkowej!

Tekst, fotografie: 
Szymon Kacper Śródecki
Sekcja Monitoringu DPN