Przejdź do menu głównego Przejdź do treści
Obszar Drawieńskiego Parku Narodowego cechują niebanalne walory faunistyczne. Charakterystycznym elementem fauny Parku jest występowanie i wysoka liczebność szeregu gatunków puszczańskich, typowych dla rozległych kompleksów leśnych, a także dla naturalnego, polodowcowego krajobrazu Pomorza.

Fauna ssaków Parku liczy ponad 40 gatunków. Na uwagę zasługuje liczne występowanie nietoperzy, reprezentowanych w Parku, a także populacje bobra i wydry.

Ichtiofauna to jeden z cenniejszych elementów przyrody Parku.  Odnotowano 41 różnych gatunków ryb. Największą różnorodność gatunkową prezentuje rzeka Płociczna – 28 gatunków. Bogata różnorodność jest efektem wysokiej jakości wód, które nie zostały w dużym stopniu dotknięte przez procesy degradacyjne. Oprócz tych powszechnie znanych, jak pstrąg, łosoś, czy lipień, są też gatunki zagrożone, np. troć jeziorna czy certa.

Drawieńską herpetofaunę tworzy łącznie 20 gatunków. W tym 13 płazów i 7 gadów.  Do najrzadszych płazów należą rzekotka drzewna, kumak nizinny i ropucha paskówka. Spośród gadów na uwagę zasługuje występowanie żmii zygzakowatej i gniewosza plamistego. Populacje większości gatunków płazów i gadów są stabilne i znajdują na terenie Parku doskonałe warunki rozrodu i bytowania.

Park to doskonałe środowisko do życia dla zróżnicowanej awifauny. Zanotowano 166 gatunków ptaków. Aż 55% z nich lęgnie się na terenie parku. Do zagrożonych należą ptaki takie jak bocian czarny czy orlik krzykliwy. Inne rzadkie gatunki, które można tu spotkać, to między innymi siniak czy zniczek.