Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

SSAKI

Na terenie Parku Narodowego zanotowano 51 gatunków ssaków. W dolinach rzek na brzegach jezior i wzdłuż różnorodnej linii brzegowej, pokrytej gęstą roślinnością, żyje wiele gatunków drobnych ssaków. Do najcenniejszych z tej grupy należy rzęsorek rzeczek. Można tu także spotkać łasice, gronostaje, tchórze, jeże, myszy, czy norniki.

W parku świetnie odnajdują się ssaki kopytne takie jak jelenie- symbol polskich lasów. Jelenie podobnie jak sarny preferują zróżnicowane  siedliska takie jak lasy, łąki czy mokradła. Dziki, które są zwierzętami wszystkożernymi a ich obecność można zauważyć po śladach rycia w poszyciu, dzięki czemu spulchniają glebę  mieszając ją ze ściółką leśną.  Pełnią ważną rolę w ekosystemie, choć mogą powodować szkody w uprawach. Sporadycznie przez tereny parku wędrują łosie.

W parku jak i otulinie możemy zarejestrować obecność największych drapieżnych ssaków występujących na tych terenach takich jak wilki i rysie. Są to zwierzęta bardzo stroniące od osad ludzkich i mające ogromne areały bytowania przez co ciężko jest stwierdzić ich stałą obecność na terenach parku.

Innym ważnym mieszkańcem parku jest wydra, będąca wskaźnikiem czystych wód. Żywi się głównie rybami, ale nie pogardzi drobnymi gryzoniami czy ptakami. Prowadzi samotny tryb życia i żeruje głównie nocą.

Bóbr europejski, niegdyś zagrożony wyginięciem, teraz objęty częściową ochroną gatunkową. Znany z budowy tam i żeremi, odgrywa kluczową rolę w regulacji poziomu wód, tworząc nowe siedliska dla innych gatunków.

Dogodne warunki do życia na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego znalazły nietoperze, zaobserwowano 13 gatunków, wszystkie są objęte ochroną ścisłą. Między innymi Nocek Brandta, Mopek Zachodni, Borowiec Wielki czy Karlik Malutki.